• image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
Historie WAC - Western Arts Clubu
There are no translations available.

>>Videoarchiv<<

Samotná historie soutěží ve westernových disciplínách sahá v ČR k počátkům dvacátého století. Skautské hnutí založené v Anglii v roce 1908 Robertem Badenem Povelem se stalo prvním významným mezníkem své doby a ovlivnilo celé generace. Když v naší zemi v roce 1912 Antonín Benjamin Svojsík založil Junák Český Skaut, V příštím roce oslavíme 100 let vzniku) dal tímto impulz k novému životnímu stylu.

Byla tak započata éra nevšedního životního stylu vyjádřeného láskou k přírodě, těsně sepjatá s dovednostmi a poznáním přírodních národů, zejména amerických Indiánů. V tomto období v naší zemi počíná k Americe a zejména k období osidlování tzv. divokému západu Spojených Států Amerických.

Dospívající odchovanci prvních skautských oddílů, ale také čtenáři tehdejších knih s westernovou tématikou, napodobovali ve volném čase životní styl amerických lovců - Traperů, učili se ovládat nejrůznější v Evropě už tehdy téměř zapomenutých dovedností jako ovládání lasa, biče, revolvery, házení sekerou, tomahavkem či nožem po vzoru Kovbojů a legendárních Desperátů.

Svým toulavým vyznáním přijali obecně vžitý název Trampové - tuláci a jako romantici zakládali po vzoru prvních osadníku divokého západu tzv. trampské osady, obvykle na místech v stál nádherné přírodě naší země. Tady trávili svoje volné chvíle, které často vyplňované zvládáním nejrůznějších westernových dovedností. Stejně tomu bylo na táborech Skautů či jiných tábornických či turisticky zaměřených organizací.

Svoji roli tady sehrálo množství filmů, které se těšily velké oblibě a celá řada v té době vydávaných knih, takzvaných rodokapsů. Tyto filmy a romány byly proslulé westernovou tématikou a snoubily se s reálnými začátky našich tehdejších českých cestovatelů a dobrodruhů jako byl Otokar Batlička či Frank Elstner.

Tehdejší skautský i trampský styl ovlivnil i zakladatel hnutí lesní moudrosti Ernest Tompson Seton. Tradice tohoto nového životního stylu se v naší zemi udržela přes války, nacistické i komunistické zákazy po celé dvacáté století a trvá dodnes. Celé generace nadšenců a romantiků, skautů, trampů tak položili základ pro vznik dnes už tradičních soutěží v ovládání biče, lasa, v hodu nožem a tomahawkem či ovládání westernového revolveru.

Česká republika v srdci Evropy tak patří k zemím s výjimečně rozšířeným zájmem o tyto dovednosti a s dnes už i bohatou více jak dvacetiletou historií soutěží. První historicky doložená soutěž v ČR se

uskutečnila v roce 1989 pod názvem Mikyho Memoriál a jako neoficielní trampské klání existuje dodnes. Motivem k založení bylo náhlé úmrtí kamaráda Mikyho, který se v tehdejší generací sedmdesátých a osmdesátých let věnoval výrobě a ovládání dlouhého biče. Soutěž probíhala a stále existuje na místě trampské osady na jezírkách nedaleko města Břidličná v Jeseníkách na severní Moravě v dnešním Moravsoslezském Kraji.

Mikyho memoriál založili na počest svého kamaráda, Rudolf Stryk a Jiří Láhner - Kazoš. Vymysleli tehdy celou řadu terčů, které se dodnes používají u všech soutěží v ČR.

V roce 1994 byl založen W-Club-Praha, první westernový klub v ČR zabývající se ovládáním biče, lasa, hodu nožem a tomahavkem, ovládání westernového revolveru a lukostřelbou. W-Club založili a první oficiální mistrovství ČR uspořádali Jaroslav RIKI Kráčmera a Václav Kaiser v tomtéž roce. Místem konání bylo dnes už zaniklé westernové městečko ve Vestci u Prahy. Dnes se soutěž tradičně koná ve westernovém městečku Beaver City nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Mistrovství republiky stejně jako jeho pořadatel W-Club Praha oslavily letos 16 let svojí existence. Díky

činnosti tohoto klubu máme u nás celo řadu mistrů ČR, ze kterých se dále rekrutují další budoucí mistři Evropy.

V roce 1998 vznikla první samostatná soutěž zaměřená na ovládání jednoho biče, zejména na trefování velkého množství rozličných cílů. Soutěž založil tehdejší člen W-Clubu Praha GIN - Ladislav Šín ve

spolupráci s dalšími nadšenci, Marcelem Danielem, Pavlínou Geršlovou a Marií Geršlovou. První ročník se uskutečnil ve Žďárském Potoce nedaleko města Rýmařov v Moravskoslezském kraji, tedy místech s nejstarší tradicí konání těchto soutěží. Soutěž se od prvopočátku setkala s velkým ohlasem a byla v dalším roce přesunuta na dnes už tradiční místo Skautské chaty ,,na Stráni" v Rýmařově.

Na celkové organizaci se začali podílet kromě Gina - Ladislava Šína a členů W-Clubu Praha i zástupci

Skautského Střediska v Rýmařově, kteří ke konání soutěže propůjčili krásný přírodní areál skautské chaty. Samotná základna skautů ,,naStráni" se stala dnes už tradičním štábem organizátorů. Hlavními

pořadateli Velké Ceny Indiana Jonese byli od druhého ročníku Gin -Ladislav Šín, W-Club Praha a Skautské středisko Rýmařov. Velká cena Indiana Jonese se od druhého ročníku v roce 1999 stala kláním ve všech zmiňovaných westernových disciplínách a stala se během několika let jednou z nejprestižnějších evropských cen.

V Průběhu dalších let několik členů W-Clubu tedy soutěžících z ČR dosáhlo vynikajících úspěchů ve westernových soutěžích v Německu, pořádaných několikanásobným mistrem světa v ovládání lasa a biče, Fredem Schneiderem. Westernové mistrovství Německa vyhrálo hned několik Českých soutěžících jako Gin - Ladislav Šín - Bič, Pavel Votápek - bič, Leo Holcknecht _ Laso, Jana Kotvová - Laso, Jindřich Zobl - žonglování s revolvery. Tyto úspěch byly pro několik nejlepších soutěžících impulzem k cestě za nejvyšší metou westernových soutěží, na světový šampionát pořádaný WWAC - Wild West Arts Club v Las Vegas v USA.

Historicky prvními účastníky této prestižní soutěže byli v roce 2002 z ČR Leo Holcknecht a GIN - Ladislav Šín. Hned první návštěva přinesla svoje ovoce v podobě celkového vítěze soutěže v ovládání lasa, ceny Villa Rogerse, kterou získal Leo Holcknecht. Stal se tak prvním a doposud jediným Čechem v historii, který tuto trofej a titul mistra světa pro naši republiku získal. GIN - Ladislav Šín na této soutěži získal 3 místo ve stylu a technice s jedním bičem. Tyto úspěchy motivovaly celou řadu dalších soutěžících z ČR k cestě do USA na tuto prestižní soutěž. V roce 2003 si v USA vystřílel amatérského mistra světa v žonglování s westernovými revolvery Jindra Zobl-Zorro, první místo ve stylu a technice s jedním bičem si dovezl Honza Betlach a jako W-Club získali v sestavě, Jindra Zobl, František Henkl, Gin-Ladislav Šín, Klára Zoblová a Honza Betlach cenu Montieho Montany. Pavel Votápek si odvezl cenu New Whip Cracker, nový nadějný bičač - tedy skokan roku 2003.

V roce 2004 získal v Las Vegas USA nejprestižnější ocenění a titul World Whip Champion of The Year – Cenu Johna Bradyho - Gin - Ladislav Šín. Stal se tak prvním a doposud jediným soutěžícím z České Republiky, který tohle ocenění získal. V Roce 2005 se mistrovství světa účastnili tři zástupci z ČR a to Gin - Ladislav Šín, ing. Jindřich Zobl - Henry a Pavel Votápek. Soutěž byla tentokrát z pocty k Willu Rogersovi přesunuta do města Claremore v Oklahomě. Na této soutěži získal Gin - Ladislav Šín 1 místo za styl a techniku v ovládání jednoho biče, 1 místo za rychlost a přesnost a ocenění člena ligy světových championů. Ing Jindřich Zobl tady získal třetí místo ve stylu a technice se dvěma biči a Pavel Votápek získal v té samé disciplíně krásné druhé místo.

Z České republiky se do spojených Států v roce 2006 vypravila ještě jedna výprava ve složení Jaroslav Kráčmera, Jan Betlach, František Henkl, Radka Zezulová, Petr Glonek a kolektivně získala za W- Club další ocenění 1 místo za show . Už první počáteční úspěchy motivovaly organizátory Mistrovství Republiky a Velké Ceny Indiana Jonese ke vzniku nejprestižnější evropské soutěže a to Oficiálního Westernového Mistrovství Evropy v ČR. Tento nápad se zrodi v roce 2003 v Las Vegas, kde této snaze požehnal i národní ředitel a President Wild West Arts Clubu USA Mark Allen.

První ročník proběhl v témže roce v srpnu po názvem Oficiání westernové Mistrovství Evropy. První evropské klání proběhlo na půdě Velké ceny Indiana Jonese při pátém ročníku této soutěže. Jako odborný dohled a porotce W.W.A.C. USA přijel do ČR Mark the Whip - Weinger. Z jeho popudu vznikla v roce pobočka W.W.A.C. USA pro Evropu Wild West Arts Club CZ a to zápisem na Ministerstvu Vnitra 25.10. 2004 pod číslem jednacím VS/1-1/58827/04-R v zastoupení Ladislav Šín a Mark Weinger. Klub vznikl pro pořádání oficiálního mistrovství Evropy a dalších mistrovských westernových soutěží.

V roce 2007 došlo ke změně stanov a názvu klubu z důvodu osamostatnění se jako nezávislé, nadnárodní profesionální organizace pod názvem WAC - Western Arts Club zapsané na Ministerstvu Vnitra pod číslem jednacím VS/1-1/58827/04-R 29.11. 2007. Tato organizace funguje od roku 2004 jako hlavní a nezávislý pořadatel westernového Mistrovství Evropy Velké Ceny Indiana Jonese a dalších oficiálních westernových soutěží.

Její činnost spočívá kromě pořádání uvedených soutěží v pořádání dalších kulturních akcí s westernovou, turistickou či cestovatelskou tématikou. Jednou z dnes už tradičních prací W.A.C. je provozování Westernové Školy v Rýmařově - Janovicích. K tomuto účelu W.A,C. zastoupené Ladislavem Šínem zakoupila v roce 2004 od Města Rýmařova rekultivovanou skládku v areálu janovického zaniklého lomu.

V současné době probíhá výstavba první budovy této školy v Janovicích. Výuky se za 8 let její existence zúčastnilo několik set žáku z řad dětí i dospělých. Někteří z nich jsou dnes úspěšní soutěžící v těchto disciplínách, její existence přímo podporuje růst nové generace soutěžících a pomáhá udržet tradici našich soutěží pro další roky.

Mistrovství Evropy i Velká cena Indiana Jonese se těší mimořádné oblibě u domácích i zahraničních soutěžících. Soutěže jsou jak sportovního rázu - trefování rozličných cílů v disciplíně ovládání biče,

terčů v disciplínách ve vrhu nožem či sekerou. Jsou také obohaceny výstupy soutěžících ve volných vystoupeních - show, vystoupení westernových umělců profesionálů z řad hostů, westernovým divadlem atd. Westernové divadlo, které při konání Velké Ceny Indiana Jonese v roce 2002 založil GIN - Ladislav Šín, jako jeden z hlavních organizátorů, dodává soutěžím v závěru dění neobyčejné kouzlo. Tuto snahu podpořil v roce 2004 Moravskoslezský i Olomoucký Kraj a tehdejší premiéry včetně soutěže se osobně účastnili i Hejtmani krajů pan Tošenovský a pan Březina. Některé kulisy vniklé díky této podpoře se používají na nových představeních dodnes. Divadlo se za dobu své existence značně profesionalizovalo, představení se účastní herci z několika divadel, zejména z Českého Těšína, Ostravy, Brna a Prahy.

Svojí oblibou přispívá ke stálé návštěvností westernových soutěží Mistrovství Evropy a Velké Ceny Indiana Jonese. Soutěží se pravidelně každým rokem v srpnu účastní 2000 - 3000 diváku a průměrně 60 -80 soutěžících. Jelikož obě soutěže probíhají paralelně devět let, rozhodli jsme se jako organizátoři od příštího roku pořádat obě soutěže samostatně a to v měsících srpnu a listopadu. V srpnu příštího roku tedy proběhne 15 ročník Velké ceny Indiana Jonese samostatně a ve všech disciplínách tedy ovládání dlouhého biče, Trikovém Lasování, V hodu Nožem a Tomahavkem a žonglování s westernovým revolverem. Tento jubilejní ročník proběhne na tradičním místě v areálu Skautské Chaty v Rýmařově.

Desáté Mistrovství Evropy proběhne v disciplínách ovládání dlouhého biče, Trikovém Lasování, V hodu Nožem a Tomahavkem a žonglování s westernovým revolverem v Listopadu. Chtěli bychom udržet tradici konání této prestižní soutěže v rámci Moravsko-Slezského Kraje, tedy u nás v Rýmařově. Nabízí se možnost konání v areálu westernové školy v Rýmařově-Janovicích, vše je však odvislé od finančních prostředků, tedy zajištění vhodného zázemí.

 
Copyright © 2024 Western Arts Club. All Rights Reserved.